Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Dine meydan okuyan laiklik uygulanıyor

Pazartesi, 17 Mart 2008 - (08:14)

Facebook da paylaş

Dünyaca tanınan ünlü düşünür Francis Fukuyama: "Türkiye'de Fransız İhtilali zamanındakine benzer dine meydan okuyan bir laiklik uygulanıyor.

Dünyaca tanınan ünlü düşünür Francis Fukuyama: "Türkiye'de Fransız İhtilali zamanındakine benzer dine meydan okuyan bir laiklik uygulanıyor. Türkiye'nin laiklik modeli sadece Yahudi asıllı Prof. Bernard Lewis tarafından savunuluyor."


Bütün dünyada tanınan, çağımızın dev düşünürlerinden Francis Fukuyama, “Türkiye’de Fransız İhtilâli zamanındakine benzer dine meydan okuyan bir laiklik uygulanıyor” dedi.
“Tarihin Sonu”, “Devletin İnşası” başta olmak üzere, dilimize 7 eseri tercüme edilmiş olan gözde düşünür Fukuyama, Le Nouvel Observateur dergisinde yer alan bir mülâkatında, Türkiye’de geniş Müslüman kitlelere dayatılan laikliğin, tarihin çöplüğüne atılan eski SSCB tipi bir laiklik olduğunu ifade etti.
Dergideki konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin 11 Eylül saldırılarından sonra, İslâm dünyası için bir laiklik modeli aramaya giriştiği hatırlatıldı. Türkiye’nin laiklik modelinin gerek Afganistan gerekse Irak’ta yürürlüğe sokulması için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Fukuyama, Türkiye’nin laiklik modelinin sadece Yahudi asıllı Profesör Bernard Lewis tarafından savunulduğunu hatırlattı. Fukuyama, Bernard Lewis’in Türk laikliğini ideal model olarak gördüğüne dikkat çekti.
Francis Fukuyama, kendisinin Bernard Lewis’in bu görüşüne katılmadığını ifade etti. Fukuyama, dinî tutum ve simgelere karşı kuşkuyla, korkuyla ve hatta düşmanlıkla bakan bir laiklik anlayışının eskinin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde uygulanan bir laiklik anlayışı olduğu imasında bulundu.
Fukuyama, “Türkiye’deki laiklik ne Afganistan’a, ne de Irak’a model olarak sunulabilir, Türkiye modeli laiklik bu ülkelerde hiçbir şekilde tatbikat sahasına konamaz, uygun gelmez” dedi.
Toplumların dar kalıplar, baskıcı ve dayatmacı rejimler içinde gelişmelerinin mümkün olmadığına dikkat çeken Francis Fukuyama, “Liberal demokrasi özlemi insanın doğuştan getirdiği bir şey değildir. Liberal demokrasi uzun emekler sonucu fethedilen bir gelişim basamağıdır” uyarısında bulundu.

vakit

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Türkiye' Kategorisinde Son 10 Yazı
   “Kemalistler 80 Yıldır Müslümanlara Zulmediyor”
   Sakaryalı Öğrenciler Siyonist Rejim Konsolosunu Kovdu!
   İsrail Vahşeti Fatih Camii'nde Protesto Edildi
   Karma eğitim mahkemelik
   'Rahşan affı' sayesinde yırtmış
   “Yasak biter, direniş bitmez”
   Bu da karanlıkta kaldı!
   Sahiplerini savundular
   Başörtülülere kartel tacizi
   Avukattan açıklama
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.