İslam Dünyası

http://www.islamdunyasi.com/index.pl?news_id=4923
E-Posta: info@islamdunyasi.com

Heniyye'den Ateşkes Sonrası İlk Açıklama

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, İsrail'le varılan ve yarın sabah başlayacak olan ateşkes anlaşması hakkında ilk açıklamasını yaptı

Heniyye, İsrail ateşkes anlaşmasına bağlı kalırsa Filistin halkının sıkıntılarını azaltacağını, İsrail'in de rahatını artıracak nitelikte olduğunu söyledi. Heniyye, İsrail'in ateşkesi çiğnemesi halinde direnişin de İsrail'e yanıt verme hakkının olduğunu belirtti.

Heniyye, Filistin Meclisinde Hamas milletvekillerinden oluşan Islah ve Değişim grubuna hitaben yaptığı konuşmada, ateşkesin yarın sabah başlayacağını, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarına son vereceğini kaydetti.

Heniyye "Bu anlaşma, halkın rahatını artıracak, maslahatlarını gerçekleştirecek ve sıkıntılarını azaltacaktır. Şayet anlaşmaya bağlı kalsalar İsraillilerin de rahatını artıracaktır" dedi.

Heniyye sözlerine şöyle devam etti: "İsrail herhangi bir ahmaklıkla Filistin halkına karşı saldırırsa, halkımızın kendisini savunma hakkı vardır."

Ateşkes kapsamına Batı Şeria'nın da alınması hakkında da "Mısırlı kardeşlerimiz, anlaşmanın Batı Şeria'ya da nakledilmesi için çalışıyorlar" dedi.

Gazze'ye gelen Fetih liderleri ile ilgili olarak "Gazze, gelen herkesi saygıyla karşılıyor. Başkan Abbas da gelirse ona da hoş geldin diyeceğiz" dedi.

İsra Haber